Zapisz się na warsztat

Najważniejsze nie stracić z oczu człowieka


Obraz wesołej i zdrowej rodziny.

Korzystając z placówek publicznej opieki zdrowotnej trudno oprzeć się wrażeniu, że jesteśmy traktowani jak dane statystyczne. Jeszcze podczas rejestracji nadawany jest nam numer. Z nim udajemy się do specjalisty aby niechybnie dowiedzieć się że nasza przypadłość to nic innego jak zbiór cyfr i liter z klasyfikacji chorób. Od tej chwili przestajemy być traktowani jak człowiek – jesteśmy przypadkiem klinicznym ospy, zapalenia wyrostka robaczkowego czy grypy.

Nigdzie indziej jak w opiece psychiatrycznej (i psychologicznej) nie razie to bardziej. Stąd coraz większa popularność prywatnych gabinetów psychologicznych i psychiatrycznych. W takich miejscach kolejki są krótsze (albo wcale ich nie ma) a my możemy cieszyć się z bycia osobą.Posiadamy imię a nie jesteśmy tylko „kobietą z nerwicą” czy „tym od depresji nawracającej”. Wreszcie specjaliści są dla nas mili.

Często spotykam się również z brakiem poszanowania czasu osoby udającej się do poradni zdrowia psychicznego, „godziny przyjęć są godzinami orientacyjnymi” co w praktyce oznacza nawet kilkugodzinne czekanie na wizytę. Wszystko po to aby w gabinecie spędzić nie całe 15 minut czując się jak namolny petent.

Są też oczywiście specjaliści, którzy pracując prywatnie (a czasem także w placówkach funduszu) nie zatraciły najważniejszego celu z oczu. Celem jest właśnie człowiek – w tym jego dobro, słabości, umiejętności i przeżycia. Do takiego podejścia potrzebne jest zrozumienie różnorodności, tolerancja i wrażliwość. Nie dla każdego bowiem pod słowem „kryzys” kryje się to samo. Potrzebna jest ciekawość aby poznać co dokładnie znaczy dla osoby <i>„czuję się dobrze” </i> oraz kluczowa umiejętność nawiązania kontaktu z osobą (a nie jednostką chorobową).

Wobec wzrastającej liczby osób korzystających z opieki poradni zdrowia psychicznego – tak dla dorosłych jak i dla dzieci – konieczne jest skuteczne leczenie. Warto zadbać o tak podstawową wartość jaką jest szacunek do człowieka.

Autor posta: psycholog Magda Pytlok

Jestem psychologiem pracującym w przedszkolu od ponad 10 lat. Prowadzę zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne, ale również wspierające rozwój procesów poznawczych.

Uwielbiam Pozytywną Dyscyplinę, jogę, metody relaksacyjne, Mazury i Warmię, psychologię, rozwój oraz robótki ręczne.

Prowadzę fanpage Porady psychologiczne i rodzicielskie - Symbolia oraz grupę o tej samej nazwie. Mam dwoje cudownych, żywiołowych dzieci oraz jednego wspierającego męża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadchodzące warsztaty

Nie odnaleziono wydarzeń!

Bądź na bierząco