Zapisz się na warsztat

Dlaczego dziecko powinno być w kuchni


Dziecko-w-kuchni
Gdy dzieci są chore i w weekendy marnuję mnóstwo czasu w kuchni. To znaczy ja nazywam to marnowaniem. Nie mogę poświęcić czasu rodzinie tak jakbym chciała (i jak się pewnie domyślasz nie jestem fanką gotowania). Jedyne, co mnie ratuje, to zaproszenie dzieci do kuchni, do czego i Ciebie zachęcam.
Ja nazywam to Kuchennymi Rewolucjami, bo dzieje się wiele i często są to niespodziewane zwroty akcji. Jeśli czujesz się nieprzekonana, przeczytaj dlaczego dziecko powinno być w kuchni.
  • Wzmacniasz relację – Cały czas jesteście razem, tworzycie coś nowego, nieoczekiwanego, jesteście w trakcie przygody!
  • Błędy – często zdarza mi się rozlać lub upuścić coś w kuchni (serio!). Błędy są częścią życia i zdarzają się każdemu. Za każdym razem moje dzieci odbierają “lekcję życia” i uczą się jak zaradzić “powodzi” czy zebrać rozsypaną mąkę.
  • Rozwój manualny – Twoje dziecko rozwija sprawność manualną mieszając, lepiąc kluski, wyrabiając ciasto drożdżowe.
  • Rozwój procesów poznawczych (spostrzegane, uwaga, mowa, pamięć i myślenie – przez cały czas odbywa się rozwój zapamiętujereceptury, nazwy produktów, rozwija spostrzegawczość szukając czegoś w szafce. Przez cały czas słucha poleceń (no może nie cały czas 😉 i je wykonuje, przez cały czas rozmawiacie, co stanowi doskonałą stymulację rozwoju mowy – za to spostrzeżenie dziękuję Basi Dudzik, która swym logopedycznym okiem wychwyciła również tą umiejętność. Ćwiczy koncentrację uwagi skupiając się na zadaniu coraz dłużej oraz doświadcza mini zajęć fizyki (dzięki czemu rozwija myślenie).
  • Zmysły – gotowanie to raj dla zmysłów, dziecko poznaje nowe smaki, tekstury, kolory oraz zapachy. Może zamknąć oczy i doświadczać świata innymi zmysłami.
  • Samodzielność – dziecko rozwija samodzielność i poczucie sprawstwa, ma umiejętności dzięki, którym poradzi sobie z prostymi czynnościami w codziennym życiu.
  • Samoocena – za każdym razem dziecko dostaje sygnał, że jest wartościowe – ponieważ samoocena nie wynika, z tego co mówimy do dziecka lecz z umiejętności.
Widzisz, ile możecie osiągnąć? Sprzątanie kuchni, to przy tym drobna niedogodność! Zresztą możecie to zrobić razem! To co dziś gotujecie?
Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten materiał.

Autor posta: psycholog Magda Pytlok

Jestem psychologiem pracującym w przedszkolu od ponad 10 lat. Prowadzę zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne, ale również wspierające rozwój procesów poznawczych.

Uwielbiam Pozytywną Dyscyplinę, jogę, metody relaksacyjne, Mazury i Warmię, psychologię, rozwój oraz robótki ręczne.

Prowadzę fanpage Porady psychologiczne i rodzicielskie - Symbolia oraz grupę o tej samej nazwie. Mam dwoje cudownych, żywiołowych dzieci oraz jednego wspierającego męża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadchodzące warsztaty

Nie odnaleziono wydarzeń!

Bądź na bierząco