Zapisz się na warsztat

Ataki złości dziecka


Złość dziecka

6 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z atakami złości u dziecka️

Zacznijmy od początku – złość dziecka nie jest niczym niezwykłym. Każdy z nas przeżywa całą feerię emocji, dlaczego dziecko miałoby być inne.
Osobiście “nie wierzę” w złość dwulatka, trzylatka itp. O ile w okresie ok. 24 miesiąca życia, rozwojowo dziecko zaczyna po raz pierwszy doświadczać odrębności od rodzica. “Mama lubi pomidorową, ale ja NIE lubię”.

Niezbędny etap prawidłowego rozowju dziecka

Etap ten jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju osobowości dziecka. Co nie znaczy, że jest to etap łatwy i prosty – zarówno dla rodzica jak i dla samego malucha. Dlatego wypróbuj te sposoby, a jeszcze lepiej staraj się zapobiegać atakom złości zanim wystąpią (możesz wykorzystać moje “6 sposobów jak przekonać dziecko”)

Jak sobie radzić ze złością dziecka?

  • Przeczekaj – pozwól dziecku przeżyć emocje, nie ratuj dziecka, ale bądź blisko jeśli będzie potrzebować Twojej pomocy.
  • Odizoluj -zapewnij spokojne miejsce (ilość widzów wydłuża atak złości), jeśli potrzebujesz i jest to bezpieczne- wyjdź mówiąc “wrócę, gdy będziemy mogli porozmawiać” (dotyczy raczej dzieci powyżej 4 r.ż.). Młodsze dzieci przeważnie potrzebują towarzystwa dorosłego.
  • Porozmawiaj o tym, co się wydarzyło – pytaj o przyczyny złości “Co się stało?”, “Co Cię rozzłościło?”, staraj się uświadomić dziecku, co jest przyczyną, a co skutkiem
  • Ucz dziecko radzenia sobie ze złością – stosuj pozytywną przerwę, ustalcie akceptowane sposoby wyrażania gniewu (nie pozwalaj dziecku na bicie innych ludzi, gdy się złości – spokojnie tłumacz “Wiem, że jesteś zły i nie możesz mnie bić”)
  • Zachowaj spokój – jeśli możesz mówić (dziecko jest spokojniejsze, słyszy Cię) staraj się mówić spokojnie “Widzę, że jesteś bardzo zły”, możesz nie mówić nic tylko głaskać po plecach lub trzymać za rękę (uwaga! jeśli dziecko odmawia kontaktu nie naciskaj).
Sposoby na złość dziecka.

Autor posta: psycholog Magda Pytlok

Jestem psychologiem pracującym w przedszkolu od ponad 10 lat. Prowadzę zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne, ale również wspierające rozwój procesów poznawczych.

Uwielbiam Pozytywną Dyscyplinę, jogę, metody relaksacyjne, Mazury i Warmię, psychologię, rozwój oraz robótki ręczne.

Prowadzę fanpage Porady psychologiczne i rodzicielskie - Symbolia oraz grupę o tej samej nazwie. Mam dwoje cudownych, żywiołowych dzieci oraz jednego wspierającego męża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadchodzące warsztaty

Nie odnaleziono wydarzeń!

Bądź na bierząco